Alergeny związane ze zwierzętami domowymi

Alergeny związane ze zwierzętami domowymi

Po roztoczach, drugą ważną przyczyną alergii w domach są zwierzęta domowe. Chociaż wiele zwierząt, takich jak kot, pies, królik, ptak, wiewiórka i małpa, może wywoływać alergię, najważniejszym z nich jest kot.

Wszyscy uważają, że sierść i pióra zwierząt domowych powodują alergię. Ale ta myśl jest błędna; same włosy nie są alergenami. Nawet jeśli włos był alergenem, to musi być mniejszy niż 5 mikronów, aby dostał się do oskrzeli i pęcherzyków płucnych. Przyczyną alergii u zwierząt są substancje, które występują w różnych śluzach (ślina, gruczoły łojowe, mocz itp.). Materiały te przyklejają się do sierści zwierzęcia. Następnie śluz ten wysycha na włosach i miesza się z powietrzem w postaci małych fragmentów. Tak więc opinia, że „długowłose zwierzęta powodują więcej alergii” nie jest słuszna, ale im dłuższe włosy, tym więcej alergenów zatrzymuje. Większość alergenów związanych ze ssakami należy do rodziny białek lipokalinowych; właściwości aerodynamiczne tych alergenów są również bardzo podobne. Czasami alergia może być spowodowana nie bezpośrednio przez zwierzę, ale przez kropidlaka, który rozmnożył się w pokarmie lub naczyniu wodnym zwierzęcia.

ALERGIA KOTÓW

Pierwsza znana w literaturze alergia na kota pochodzi z 1950 roku: osoba, która po wejściu do pokoju, w którym przebywał kot, zirytowała się, pociła i miała wykwity skórne, była pierwszym w historii pacjentem z alergią na koty. Zwierzęciem najczęściej karmionym w domach jest kot, ponieważ opieka nad kotem jest łatwiejsza i koty łatwo przyswajają życie domowe. Alergeny związane z kotami pochodzą z gruczołów wydzielniczych w skórze zwierzęcia oraz ze śliny zwierzęcia. Gdy kot liże, jego ślina przykleja się do jego włosów, ślina wysycha na włosach, a następnie miesza się z powietrzem w postaci cząsteczek kurzu. Ponieważ średnica tych alergenów wynosi kilka mikronów, mogą one długo pozostawać zawieszone w powietrzu i łatwo docierać do płuc. Najważniejszym alergenem na sierści kota jest Fel d 1. Około 60% tych alergenów jest mniejszych niż 2,5 mikrona i może pozostawać zawieszone w powietrzu przez bardzo długi czas. Źródłem alergenu Fel d 1 są gruczoły łojowe kota znajdujące się pod jego skórą, komórki nabłonka na jego skórze oraz śluz na jego tylnej części. Ich produkcja odbywa się pod kontrolą hormonu testosteronu. Badania wykazały, że ilość alergenów na skórze wykastrowanego samca kota zmniejszyła się 3-5 razy. Ponieważ skóra młodych kotów i psów jest miękka, mniej wybucha, więc ilość wyrzucanych alergenów jest mniejsza. W miarę starzenia się zwierzęcia jego skóra staje się twardsza, więc ilość alergenów wzrasta. Inną cechą alergenów kotów jest to, że są bardzo lepkie. Przyklejają się do ścian, dywanów, mebli i sukienek. Alergeny kotów mogą występować w domach bez kotów, w szpitalach, a nawet w klinikach alergologicznych; oznacza to, że alergeny są przenoszone przez sukienki osób, które mają koty. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić dla alergików, jest zabranie zwierzęcia z domu. Jednak zabranie zwierzęcia z domu nie rozwiązuje problemu. Alergeny związane z kotami muszą być odpowiednio oczyszczone. Według badań, miesiące, a nawet lata po zabraniu kota, alergeny nadal istnieją w domu. Jedno z badań wykazało, że nawet pięć lat po zabraniu kota w domu znaleziono alergeny o szkodliwym poziomie dla wrażliwych osób.

ALERGIA NA PSA

Psy powodują alergie mniej niż koty. Ponieważ psy przebywają poza domami i są częściej myte niż koty. Alergeny związane z psami pochodzą ze skóry i śliny zwierzęcia. To nieprawda, że niektóre gatunki psów powodują mniej alergii.

ALERGIA NA KONIE

Chociaż alergeny związane z końmi powodują objawy na nosie i oku, mogą wystąpić pewne reakcje alergiczne, takie jak przełom astmy. Źródłem alergenów końskich są grzywa, pot i mocz. Są one bardzo lepkie jak alergeny kota i mogą być łatwo przenoszone przez ubrania osób mających kontakt z końmi. Są dzieci, które przechodzą kryzys astmy po tym, jak zostały wystawione na alergeny wyrzucone z sukienki jego brata, który jeździł konno. Osoby z alergią na konia mogą mieć alergię na podobne zwierzęta, takie jak osioł, osioł i zebra. Ponadto osoby te mogą mieć alergię krzyżową na kota, psa i cavy.

KARALUCHY

Karaluchy to niechciani goście domów. Są ważnym źródłem alergenów wewnętrznych. Głównymi gatunkami karaczanów udomowionych są: Blatella germanica i Blatella americana. Istnieją podobieństwa strukturalne między niektórymi alergenami związanymi z karaluchami (tropomiozyną) a alergenami związanymi z roztoczami. Te stworzenia często żyją w kuchniach, wilgotnych i ciemnych miejscach. Alergeny występują w częściach ciała karalucha, odchodach, ślinie i innych śluzach. 50% osób z alergią na roztocza ma alergię na antygeny związane z karaluchami. Alergia na karaluchy częściej występuje u osób żyjących w skłotach iz niskiego poziomu społeczno-ekonomicznego. Udowodniono, że karaluchy mogą powodować katar alergiczny i astmę.

MYSZY

Alergeny mysie są profesjonalnie spotykanymi alergenami i powodują astmę u osób pracujących w laboratoriach. Niedawne badania przeprowadzone w USA wykazały, że alergeny myszy znajdują się w 90% zbadanych domów przynajmniej w jednym pomieszczeniu, nawet jeśli są one na niskim poziomie. Najwięcej alergenów stwierdzono w kuchniach oraz w pomieszczeniach o wysokim narażeniu karaluchów. U 18 % przebadanych dzieci test skórny z mysimi alergenami okazał się pozytywny. Pozytywny poziom był wyższy u dzieci wykazujących pozytywną reakcję oraz w domach z wysokim poziomem alergenów.

Środki ostrożności przeciwko alergii na kurz domowy

Można być mniej podatnym na roztocza, stosując pewne środki ostrożności w miejscach, w których ludzie spędzają większość czasu.

SYPIALNIA

Sypialnie muszą być nasłonecznione iz pewnością codziennie wentylowane. Nie powinno być żadnych niepotrzebnych mebli. Drobiazgi, radia, telewizory, urządzenia elektroniczne, regały, a zwłaszcza zabawki puchowe muszą być wynoszone z sypialni lub przynajmniej przechowywane w zamkniętej szafce. Pokrycia takie jak dywan, tkane dywaniki i futra muszą być usunięte. Podłoga musi być wyłożona parkietem lub drewnem twardym. Dywan od ściany do ściany jest bardzo szkodliwy dla astmatyków. Zamiast zasłon aksamitnych należy preferować zasłony syntetyczne. Jeśli w sypialni jest łóżko piętrowe, piętro jest bardziej odpowiednie dla dziecka z astmą. Roztocza mogą łatwo rozmnażać się na pluszowych i miękkich zabawkach, takich jak misie, niemowlęta itp. Ten rodzaj zabawek nie powinien być trzymany w sypialniach ani w łóżkach.

ŁÓŻKA, KOŁDY I PODUSZKI

Zamiast łóżka wełnianego, poduszki wełnianej lub poduszki z pierza należy preferować te wykonane z włókien syntetycznych, takich jak dakron lub orlon. Uszkodzenie kołder i poduszek zawierających pióra nie wynika z cech; to z powodu roztoczy, które trzymają w środku. W celu zmniejszenia kontaktu z alergenem, przydatna jest aplikacja do przykrywania łóżek i poduszek plastikowym lub winylowym pokrowcem. Istnieje wiele rodzajów takich przypadków. Plastikowe etui, które się marszczą, wyginają i powodują pocenie, są tanie, ale nie są przydatne. Pokrowce wykonane ze specjalnej ściereczki o mikroporach, która przepuszcza parę wodną, ale nie przewodzi roztoczy, a ich alergeny są drogie, ale są bardzo przydatne i nie powodują pocenia się. Kołdry i poduszki muszą być regularnie prane. Poduszki należy wymieniać co 2-3 lata. Skutecznym sposobem na usunięcie roztoczy z poduszek jest trzymanie poduszek w głębokim mrozie przez 6 godzin. Prześcieradła, poszewki na poduszki i poszewki na kołdry należy prać raz w tygodniu w temperaturze powyżej 60 °C. Szampony z zimną i zimną wodą nie mają żadnego wpływu na roztocza.

SALON

Dla pacjentów alergicznych bardzo ważne jest, aby nasze salony miały następujące cechy: Kurz z salonów i sypialni należy sprzątać co drugi dzień za pomocą Roboclean. Szczotka do zamiatania i standardowe odkurzacze nie są odpowiednimi narzędziami do czyszczenia. Zamiast aksamitnych i wełnianych należy preferować fotele plastikowe i skórzane. Udział wilgoci w kurniku musi być utrzymywany poniżej 50% i około 40%. W ten sposób będziemy narażeni na mniej antygenów roztoczy, ponieważ roztocza nie rozmnażają się w środowiskach, w których udział wilgoci jest niższy niż %45. Zawartość wilgoci w domach można łatwo zmierzyć za pomocą higrometru.

 

źródła: http://www.roboclean.com.tr/Allergens-Related-To-Pets  //  http://www.roboclean.com.tr/Precautions-Agains-House-Dust-Allergy 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl